A hajhullás mértékét az évszakok is befolyásolják

A hajhullás mértékét az évszakok is befolyásolják

A hajhullás a haj növekedési ciklusának normális része, amely a nőket és férfiakat is egyaránt érint. Az életkor, a hormonális változások, a stressz, de az évszakok váltakozása is befolyásolhatják. Ebben a cikkben elmagyarázzuk, hogy miként ismerheted fel a szezonális hajhullás tüneteit, és mit tehetsz ellene.

A hajhullás lehet szezonális

Jellemzően naponta 50-100 hajszálat veszítünk, bár ez egyénenként változó lehet. Szezonális hajhullás esetén azonban gyakran tapasztalható hirtelen változás a kihullott haj mennyiségében anélkül, hogy azt valamilyen betegséghez vagy traumához lehetne kötni.

Az évszakok váltakozásával, különösen tavasszal és ősszel normális, ha bizonyos mértékű hajhullás jelentkezik. Ez általában átmeneti és hajnövekedés természetes ciklusának velejárója, amelyet az időjárási változások, például a hőmérséklet és a páratartalom változása befolyásol.

Őszi és téli hajhullás

Bár nincs tudományos magyarázat arra, hogy ősszel és télen miért vagyunk hajlamosabbak több hajat hullatni, mint a többi évszakban, néhány elmélet mégis létezik erre vonatkozóan:

  • D-vitamin hiány: Ennek a vitaminnak a nagy része szervezetünkben a napsugárzás hatására termelődik. A D-vitamin fontos szerepet játszik a haj egészségében és növekedésében. Mivel az őszi és téli hónapokban jelentősen kevesebb napfény éri szervezetünket, a D-vitamin készletünk szintje is csökkenhet, ami hajhullást okozhat.
  • Időjárás: A hideg és szeles időjárás gyakran jár együtt a páratartalom csökkenésével, ami miatt a fejbőr és haj könnyebben kiszáradhat. Mivel a hajszálak törékenyebbekké és sérülékenyebbé válnak, nagyobb eséllyel hullanak ki.
  • Táplálkozás: Ősszel és télen kevesebb friss zöldséget és gyümölcsöt fogyasztunk, és az egyoldalú táplálkozás is vezethet hajhulláshoz.

Tavaszi hajhullás

A tavasz az egyik legkellemesebb évszak, de néhány ember számára némi kellemetlenséget is tartogat: a hajhullást. A tavaszi hajhullás egy gyakori probléma, amely elsősorban a haj növekedési ciklusával áll összefüggésben. Bár ez az évszak az újjáéledést, megújulást jelenti, a hajhagymák számára inkább a pihenést hozza. Ebben az időszakban a hajhagymák a nyugalmi, úgynevezett telogén fázisba lépnek, melynek következtében több hajszálat engednek el. Emiatt a hajhullás a szokásosnál erősebb lehet. Bár a tavaszi hajhullás teljesen normális, a túlzott hajhullás mögött már egészségügyi probléma állhat.

Nyári hajhullás?

Nyáron a szezonális hajhullás ritkábban jelentkezik, annak köszönhetően, hogy többet ér minket a Nap, egészségesebben táplálkozunk. A nyári hónapokban a páratartalom is magasabb, ami hidratálja a fejbőrt, ezért egészségesebb feltételeket teremt a hajnövekedéshez, és csökkenti a hajhullást.

Egyes elméletek szerint nyáron azért sem hullik annyira a hajunk, mert a fejbőrnek szüksége van rá az erős napsugarak elleni védekezésben.

A haj növekedése ciklikus

A levelekhez hasonlóan a hajunk is egy cikluson megy keresztül, amely aktív növekedéssel, éréssel, majd később leválással végződik. A hajnövekedési ciklusnak három fázisa van:

Anagén: Ez a dinamikus és aktív növekedési szakasz, amikor a hajhagymák a fejbőrben aktívan termelik a hajat. A szakasz körülbelül 2-6 évig tart. Ez alatt az időszak alatt a haj havonta körülbelül 1 cm-t nő, és ebben a fázisban tud a hajunk a leghosszabbra megnőni.

Katagén: Az érési fázist katagénnek nevezzük, és körülbelül 2-3 hétig tart, amely során a haj növekedése leáll. Ebben a fázisban a hajgyökér zsugorodásnak indul, a haj pedig elkezd leválni a tápláló hajhagymákról. Ez a folyamat előkészíti a hajat a pihenő fázisra.

Telogén: Ez a ciklus utolsó szakasza. Ebben az időszakban a hajtüszők akár négy hónapig is szunnyadhatnak, majd a hajszálak elkezdenek kihullani, hogy újból beléphessenek az anagén fázisba.

A haj növekedési ciklusának fázisai egyensúlyban vannak egymással, és a haj egészséges növekedéséhez elengedhetetlen, hogy megfelelően működjenek. A fázisok hossza egyénenként változhat, és számos tényező befolyásolhatja, például az egészségi állapot, a táplálkozás, a stressz és más egyéb környezeti tényező.

Honnan tudhatjuk, hogy tavaszi hajhullásban szenvedünk?

Ha megfigyeltük, hogy kimondottan az időjárás változásakor tapasztaljuk azt, hogy a szokásosnál több haj marad a hajkefe közt vagy a zuhanylefolyóban, jó eséllyel gyanakodhatunk szezonális hajhullásra.

A szezonális hajhullás az egész fejbőrt érinti. Ha a hajhullás csak egy bizonyos területen vagy foltokban jelentkezik, illetve viszkető, égő érzés is kíséri, azok utalhatnak az alopeciára.

A hajhullás, kopaszodás különösen rosszul érintheti önbizalmunkat, azonban szerencsére többféle megoldás létezik a kihullott hajszálak pótlására.

Mit tehetünk a szezonális hajhullás ellen?

A szezonális hajhullásban az a jó, hogy csak átmeneti jelenség, bár ettől még nem lesz kevésbé zavaró.

A legtöbb, amit tehetünk, hogy odafigyelünk táplálkozásunkra és életmódunkra. Fogyasszunk változatos és tápláló ételeket, amelyek gazdagok vitaminokban és ásványi anyagokban, ha pedig szükséges szedjünk táplálékkiegészítőket.

Használjunk olyan hajápolási termékeket, amelyek hidratálják és táplálják a hajat. Kerüljük a túl gyakori hajmosást és a forró víz használatát, mert ezek károsíthatják a fejbőrt és a hajat.

Végezzünk rendszeres fejbőrmasszázst, ezzel serkenthetjük a vérkeringést, mely segíthet az új hajszálak növekedésében, és enyhítheti a hajhullást. Kerüljük a dohányzást, és gyakoroljunk stresszkezelési technikákat.

Bejegyzés megosztása

Korábbi cikkjeink