A hajhosszabbítás, mint a szépülés egyik formája viharszerűen meghódította a világot. Míg korábban exkluzívnak számított, és csupán a hírességek engedhették meg maguknak, ma már elérhetőbb, mint valaha.
Számos hajhosszabbítási technika létezik: csatos, tape-in, fúziós, mikrogyűrűs.. de mit is jelentenek ezek egész pontosan? Ha kacérkodsz a hajhosszabbítás, hajdúsítás gondolatával, olvass tovább, mert ebben a cikkben részletesebben kifejtjük őket.
A hajhosszabbítás nem mai hóbort
A hajhosszabbítás történelmi gyökerei egészen az ókorig nyúlnak vissza, amikor a különböző kultúrákban a haj fontos szerepet játszott a szépség és a státusz kifejezésében.
Az ókori Egyiptomban a hosszú és dús hajat a női szépség és az istennőkhöz való hasonlóság jelképeként tisztelték. A rómaiak hajdarabkákat használtak hajuk dúsítására és hosszabbítására, amelyeket a hajukhoz vagy fejbőrükhöz csatoltak.
A középkorban a haj stílusát és hosszát a divat és a társadalmi normák határozták meg. A reneszánsz Európában a dús parókák számítottak divatosnak, ezért sok nemes vagy polgár viselt műhajat a státuszuk vagy megjelenésük kifejezésére.
Hajhosszabbítási technikák
A hajhosszabbításnak egy rendkívül széles piaci igényt kell kielégítenie. Mindenkinek egyedi hajtípusa, hajszíne, preferenciái vannak, ezért többféle hajhosszabbítási lehetőség közül lehet választani. Ez azonban egyben azt is jelenti, hogy előfordulhat, míg az egyik módszer az egyik embernek beválik, addig a másiknak nem.
A hajhosszabbítás lehet ideiglenes, félig tartós vagy tartós, és készülhet szintetikus vagy valódi emberi hajból.
Nézzük az 5 leggyakoribb hajhosszabbítási technikát
Tape-in hajhosszabbítás
A tape-in vagy ragasztócsíkos hajhosszabbítás az egyik legnépszerűbb hajhosszabbítási technika. Azonkívül, hogy a művelet gyorsan, egy óra alatt elvégezhető, tartós, diszkrét és nem károsítja a hajat.
A tape-in a haj alapos megmosásával kezdődik, olajos és kondicionáló termékek nélkülözésével, mivel a cél, hogy a ragasztószalagok minél jobban odatapadjanak a hajhoz.
Második lépésben a szakember a póthaj végén lévő ragasztót speciális eszközzel felmelegíti és közel a hajtőhöz applikálja.
Az illesztéshez használt ragasztó olyan bőrbarát anyag, amely biztonságosan tapad a hajszálakhoz, de speciális oldószerekkel könnyen eltávolítható anélkül, hogy károsítaná a valódi hajat.
Ez a viszonylag új hajhosszabbítási módszer természetes megjelenést ad a hajnak, mivel a vékony, és szakszerűen felhelyezett hajpótlók láthatatlanul illeszkednek a saját haj tömegéhez.
A tape-in egy félig tartós technika, mely megfelelő felhelyezés esetén akár 6-8 hétig is tökéletes állapotban megmarad.
Csatos hajhosszabbítás
A csatos hajhosszabbítás az ideiglenes hajhosszabbítás legegyszerűbb módszere, amivel biztonságosan, percek alatt formázhatjuk, dúsíthatjuk a hajunkat. A legjobb benne, hogy felhelyezéséhez nincs szükség szakemberre, és a tartós hajhosszabbításokhoz hasonlóan természetes hatás érhető el vele.
A csatos hajhosszabbítók tövében kis szilikon vagy szövet csatok vannak elhelyezve, amelyek segítségével a póthaj könnyen felhelyezhető és eltávolítható. Mivel ez esetben nincs szükség hőkezelésre, póthajak egyszerűen fel- és lecsatolhatók, a hajat semmilyen károsodás nem éri.
Hőillesztéses hajhosszabbítás
A hőillesztéses technika során a hajat először kisebb tincsekre bontják, majd a póthajat keratingyanta segítségével a természetes haj tövéhez ragasztják.
A keratin alapú ragasztók általában kíméletesek a hajra, mivel hasonló összetevőket tartalmaznak, mint amilyenek a természetes hajban megtalálhatók.
Ez a típusú hajhosszabbítás szakembert igényel, mivel a ragasztógyanta hevítése és a hőkezelés elővigyázatosságot igényel.
A hőillesztéses hajhosszabbítás félig tartós módszer, és a legtöbb hajtípusra alkalmas. Kényelmes viseletet érzését nyújtja, és megfelelő ápolás mellett 3-4 hónapig is viselhető. Mivel a póthajak felhelyezéséhez forró ragasztópisztolyra hasonlító gépet használnak, a túlzottan sérülékeny vagy törékeny haj állapotát még inkább károsíthatja.
Mikrogyűrűs hajhosszabbítás
A mikrogyűrűs hajhosszabbítás során apró, szilikonnal bélelt fém gyűrűkkel rögzítik a póthajat a természetes hajhoz. Ez az eljárás nem igényel hőkezelést, a természetes hajat a póthajjal együtt átfűzik a szilikongyűrűkön, majd a gyűrűket fogóval zárják le.
Óvatosan kell azonban eljárni, hogy a gyűrűk ne legyenek túl szorosak, és ne húzzák vagy vágják el a hajszálakat.
A mikrogyűrűs hajhosszabítók viszonylag könnyen eltávolíthatók és többször is felhasználhatók. Ez a módszer nem ajánlott nagyon vékony vagy világos szőke hajon, mert a gyűrűk kilátszódhatnak. Nem tanácsos a túlzott zsírosodásra hajlamos hajon sem, mivel a gyűrűk meglazulhatnak és lecsúszhatnak a zsíros hajról.
Ez a típusú hajhosszabbítás 2-4 órát vesz igénybe, a póthajakat pedig érdemes 6-10 hét után újrarendezni.
Hajfelvarrás
Ez a félig tartós hajhosszabbítási technika szintén természetesen növeli a haj volumenét és hosszát. A folyamat azzal kezdődik, hogy a természetes hajat közel a fejbőrhöz vékonyan vízszintes irányba befonják. Ezt követően a póthajat speciális tű és pamutszerű cérna segítségével a fonaton keresztül hozzávarrják az eredeti hajhoz.
A hajbevarrás a többi hajhosszabbítási módszerhez képest tartósabb, mivel a varratok stabilan tartják a póthajat. Ennek köszönhetően azonban az eltávolítása is körülményesebb, és jobb szakemberre bízni.
A szoros fonat és bevarrás miatt fontos, hogy az eljárás után a hajat és fejbőrt megfelelően gondozzák.
Ha nincs kedved arra várni, hogy a hajad megnőjön, vagy nem tudod megnöveszteni, esetleg egy különlegesen alkalomra szeretnéd magad még vonzóbbá tenni, a hajhosszabbítás egy remek opció, hogy gyorsan érj el természetes hatású dús vagy hosszú hajat.