A parókatisztítás egy kikerülhetetlen lépés, amennyiben ápolt megjelenésre törekszünk, és szeretnénk sokáig megőrizni parókánk állapotát és szépségét.
Egy korábbi cikkünkben ahhoz adtunk tippeket, hogy hogyan válasszuk ki az arcformánkhoz leginkább illő parókát. Most praktikus tanácsokkal készültünk, lépésről-lépésre végigvesszük az otthoni parókatisztítás folyamatát.
A parókatisztítás első lépése, hogy előkészítjük a parókát a mosáshoz
Még mielőtt egyből nekiállnánk parókánkat megmosni, fontos néhány lépésben elkészíteni a tisztítást.
Óvatosan fésüljük át
A parókatisztítás legelső lépése, hogy gyengéden átfésüljük a parókát, és szétszedjük a gubancokat. A természetes hajból készült parókákhoz és a szintetikus parókákhoz azonban eltérő fésűket ajánlott használni.
A valódi hajból készült parókák nem igényelnek speciális fésűt, használhatjuk a hagyományos fésűket, keféket.
Ezzel ellentétben a szintetikus parókákhoz paróka keféket és fésűket kell alkalmazni. Ezeknek általában ritkább a foguk, így nem kell attól tartani, hogy kitépnék a szintetikus hajszálakat vagy összegubancolnák azokat.
A speciális paróka fésűk jellemzően fémből készülnek, így a szintetikus haj fésülés közben könnyebben kezelhető, mivel nem töltődik fel elektrosztatikusan.
A parókatisztítás tehát a parókák óvatos átfésülésével kezdődik. A hajvégektől induljunk, és fokozatosan haladjunk a tövek felé. Ha gubancot találunk, ne húzzuk vagy nyúzzuk a parókát, mert meglazulhatnak a hajtincsek. Göndör vagy afro paróka fésüléséhez a legjobb, ha egyszerűen az ujjainkat használjuk.
Ragasztó eltávolítása
Ha a parókát korábban ragasztóval vagy ragasztószalaggal rögzítettük, ellenőrizzük, hogy nincs-e még maradék rajta. A parókatisztítás lényege az alaposság. Óvatosan távolítsuk el a maradványokat, hogy a mosás során ne ragadjanak bele a hajszálakba.
A paróka mosása lépésről-lépésre
A parókatisztítás a természetes és szintetikus hajból készült parókák esetében is ugyanolyan fontos. Rendszeresen mosást igényelnek, ahhoz megőrizzék állapotukat, de a két típus tisztításában van némi különbség.
Hogyan is kell őket megmosni?
Nézzük a lépéseket:
- Első lépésben, töltsük meg a mosdókagylót hideg vagy langyos vízzel és tegyünk bele egy-két csepp sampont. Használjunk kímélő és a hajtípusnak megfelelő terméket, vagyis a göndör parókához göndör hajra készült sampont.
Szintetikus parókák esetén érdemesebb kifejezetten szintetikus parókákra kifejlesztett samponokat választani. A parókatisztítás során a sampont sose öntsük közvetlenül a parókára, és ne használjunk 2 az 1-ben terméket.
- Fordítsuk ki a parókát és merítsük a víz alá. Ne dörzsöljük vagy nyomkodjuk, mert a hajszálak könnyen összegabalyodhatnak, ehelyett óvatosan forgassuk meg a samponos vízben.
- Ha szeretnénk, a parókatisztítás lépéseibe a hajbalzsamot is bevehetjük, de azt csakis a hajvégekre vigyük fel. Várjunk pár percet, hogy a tápláló olajok behatoljanak a hajba, majd folyó víz alatt öblítsük le.
- Ezt követően óvatosan nyomjuk ki a parókából a vizet, de ne facsarjuk, mert a hajszálak összegabalyodhatnak vagy eltörhetnek. Tekerjük a parókát egy törülközőbe, hogy a felesleges vizet felszívja.
- Ha a paróka valódi hajból készült, következő lépésben vigyük fel a kívánt hajápoló vagy hajformázó terméket.
- A parókatisztítás a paróka szárításával ér véget. A legideálisabb, főleg a szintetikus darabok esetén, ha hagyjuk őket a szabad levegőn megszáradni.
A szintetikus szálak a természetes hajhoz képest érzékenyebben reagálnak a magas hőre, mivel műszálas anyagokból készülnek, amelyek a hő hatására megolvadhatnak, eldeformálódhatnak. Természetes parókák esetén használhatunk hajszárítót is.
A parókatisztítás milyen időközönként ajánlott?
A parókatisztítás gyakorisága számos tényezőtől függhet, többek között a paróka típusától, hogy milyen környezetben élünk, vagy, hogy milyen gyakran viseljük. Az izzadás, szmog vagy különböző hajszerek felhalmozódása miatt a parókánk szagossá, viseltté válhat.
Fontos felismerni, hogy mikor van szükség parókatisztításra, hogy megőrizzük a paróka minőségét és hosszú élettartamát.
Bár a túl gyakori mosás károsíthatja, általánosságban elmondható, hogy 6-8 viselés után érdemes őket megtisztítani.
Milyen problémák léphetnek fel az otthoni parókatisztítás során?
A parókatisztítás egy kényes művelet lehet, főként, ha nem rendelkezünk megfelelő tudással és tapasztalattal a témában. Nézzük, milyen problémákba ütközhetünk az otthoni tisztítás során:
- Előfordulhat, hogy a paróka hajszálai összegubancolódnak és megtörhetnek mosás után.
- A szintetikus parókát nem ajánlott vizesen fésülni, mivel nagyobb eséllyel törhetnek el a hajszálak. A természetes hajból készült paróka úgy viselkedik, mint a saját hajunk, így bár óvatosan, de nedvesen is lehet fésülni.
- A sorozatos parókatisztítás során a hajszálak idővel kiszáradhatnak és törékennyé válhatnak, különösen, ha nem megfelelően ápoljuk vagy kezeljük őket. Érdemes hidratáló vagy kondicionáló terméket használni a hajszálak lágyítására, és hogy megőrizzék rugalmasságukat.
- Ha a parókát nem szárítjuk meg megfelelően, és nem száraz, szellőző, helyen tároljuk, könnyen bepenészedhetnek. A penész megjelenését nemcsak kellemetlen szagok kísérhetik, de akár allergiás reakciós is okozhat viselőjének.
- A gyakori parókatisztítás hatására a parókák színe kifakulhat, ezért sötét helyen vagy dobozban elzárva tároljuk őket.
A parókatisztítás akkor lesz hatékony, ha rendszeresen a megfelelő tisztítószerek és technikák alkalmazásával végezzük.
Következetes és gondos ápolással eltávolíthatjuk a felhalmozódott szennyeződéseket és olajokat, valamint frissességet és élénkséget kölcsönözhetünk nekik. A tiszta paróka nemcsak jobban néz ki, de kényelmesebb is viselni, és hosszabb ideig eltart.