Megannyi lehetőség és technika áll rendelkezésünkre, ha hajpótlásról, hajdúsításról van szó. Mi a helyzet a hajkiegészítőkkel?
A hajkiegészítők alkalmazása szinte egyidős az emberiség történetével. Már az ókori egyiptomiak is igyekeztek elfedni kopaszodásukat, a tökéletes megjelenésre törekedtek. A kora újkorban alapvetően parókát viseltek a társadalom magas rangú tagjai, a rizsparóka státuszszimbólum volt. A parókák nemcsak társadalmi státuszt jeleztek, hanem praktikus célokat is szolgáltak, mivel segítettek elfedni a hajhullást, amit az akkori fertőzések vagy szűk kalapok okoztak. A tupékat már ekkor alkalmazták, a „toupet” francia szóból ered az elnevezésük. Az első igazi hajpótló rendszerek az 1920-as, 1930-as években jelentek meg, amelyek a hajhullás kezelésére szolgáltak. Ebből az időszakból származnak a pepik is, feltehetően az elnevezése Josephine Pepi Lederer színésznőről kapta, aki ebben az időszakban divatossá tette.
Mik azok a pepik?
A pepi póthaj egy speciális, kiegészítő hajdarab. Az elnevezés hangzása kellően aranyos és maga a hajkiegészítő sokak számára ódivatúnak és komikusnak tűnik, de ez az egyik lehető legjobb megoldás azoknak, akik nagyon gyorsan szeretnék hajukat pótolni egy praktikus megoldással. Általában fejtetőre, halántékra alkalmazzuk őket. Nagy előnye, hogy teljesen természetes hatású és mindennapos viseletre is alkalmas. A pepi hajkiegészítő forradalmasította a hajpótlás világát, hiszen lehetővé tette az emberek számára, hogy gyorsan és egyszerűen változtassanak hajukon. A póthaj különlegessége abban rejlik, hogy nem igényel hosszadalmas beépítési folyamatot vagy szakember segítségét. A pepik készülhetnek szintetikus anyagból, emberi hajból, de akár e kettő kombinálásával is elkészíthetőek. Vegyük sorra! A szintetikus anyagból készült pepik ápolása sokkal egyszerűbb, kevésbé idő- és figyelem igényes. Gyakran már egy előre elkészített stílusban, formával érkeznek. Jellemzően sokkal olcsóbbak a valódi emberi hajból készült pepikkel ellentétben és kevésbé tartósak is. A valódi emberi hajból készült pepik jellemzően drágábbak, anyaguk természetessége miatt. Ezeket a hajkiegészítőket sokkal egyszerűbb átalakítani, például festeni vagy formázni. Mivel emberi hajszálakból készültek, ezért sokkal természetesebb hatást keltenek szintetikus társaikkal ellentétben, ezért, ha hosszútávú megoldásban gondolkodtok a pepik esetében mindenképp jobb befektetés egy természetes kiegészítő.
Hogyan rögzítheted a pepiket?
Ez attól függ, hogyan szeretnéd használni és hogy a fejbőr mely részén szükséges a hajpótlás. Van lehetőség tartós ragasztásra az ennek megfelelő minőségi és allergénmentes ragasztóval vagy pedig ragasztószalaggal. Ha esetleg nem ragaszkodnál az előbbi módszerekhez a pepit fésűkkel, hajtűkkel vagy hajcsatokkal is rögzíthetik, amelyek szintén biztosítják a stabil illeszkedést és a természetes hatást. Vannak olyan póthajak is, amelyek kis csatokkal vannak ellátva, ezek még könnyebben felhelyezhetők és eltávolíthatók anélkül, hogy károsítanák a természetes hajat. A pepi így tulajdonképpen egy könnyen le- és felvehető hajpótlási módszerré válik.
Mik azok a tupék?
A tupé, a pepi rokona! A pepi egy sokkal újabb technika a fodrászat és a hajpótlás történetében, míg a tupé már évszázadok óta jelen van. Már a francia arisztokrácia is alkalmazta a 18. században. A különbség abban rejlik, hogy a tupé a fejtető dúsítására alkalmas, míg a pepi a korábban leírtak alapján a fejbőr több területén is alkalmazható.
Leggyakrabban férfiak használják, akik hajhullással vagy kopaszodással küzdenek, és dúsabbá szeretnék tenni hajukat. A tupé általában nagyobb méretű, mint a pepi póthaj, és gyakran teljesen vagy részben fedik le a fejtetőt. Műszálas vagy valódi hajból is készülhetnek, és a pepihez hasonlóan különböző módszerekkel rögzíthetők a fejbőrhöz.
Csatos póthajak
Talán nem merész dolog kijelenteni, hogy ezek a legnépszerűbb hajkiegészítők. Viselőik általában csak alkalmanként viselik, így szinte végtelen a hordhatósági ideje. Általában 100%-ban emberi hajból készülnek, viszont vannak olyan csatos póthajak is, amelyek szintetikus anyagokból készülnek. Azért nagyon praktikusak, mert szakember segítsége nélkül is felhelyezhetőek, így akár hétköznapi viseletként is funkcionálhatnak. Kisebb csatos póthajak viszont alkalmasak hajdúsításra is.
Tresszelt haj
A tresszelt (weft) az egyik legnépszerűbb hajhosszabbítási alapanyag. A tresszelt póthaj felrakása és újbóli felhelyezése is igen tapasztalt szakembert igényel, ez annak köszönhető, hogy az illesztés egy speciális varrási technikával kerül kivitelezésre. Ezt szokták varrásnak, hajvarrásnak vagy hajfelvarrásnak nevezni. Szükséges felhínunk a figyelmet arra, hogy a hajfelvarrás hajhosszabbító eljárás – és ezáltal a tresszelt póthaj – jelentős mértékű hajritkulás vagy kopaszodás illetve nagyon rövid haj esetén nem ajánlott, többnyire nem esztétikus végeredményt mutat.
Konty póthaj
Különleges alkalomra készülsz vagy csak egy kicsit szeretnél eltérni a megszokottól? A konty póthajakkal mesés frizurákat készíthetsz magadnak pillanatok alatt! Egyszerű a viselésük, bármikor fel- és leveheted őket!

Az ápolásukról néhány szót…
A hajkiegészítők többnyire ugyanúgy tisztítást igényelnek természetesen, akárcsak viselője saját haja. Általában 15-20 viselést követően javasoljuk mosásukat. Óvatosan bánjunk a hajkiegészítővel – kerüljük a csavarást, dörzsölegetést és a durva mozdulatokat. Azt tanácsoljuk, hogy kímélő sampont és balzsamot használjatok hozzájuk, amiket alaposan öblítsetek ki. A póthajak tárolása sem utolsó szempont, a legpraktikusabb, ha eredeti csomagolását használjuk erre a célra, de használhattok kifejezetten ilyen célra készült speciális póthaj tároló eszközöket is. A lényeg, hogy száraz, tiszta helyen legyenek, kerülve a magas páratartalmat és az erős napfényt. Tárolás előtt érdemes őket finoman megfésülni, hogy elkerüljük a nem kívánatos gubancokat és kócokat!
Lehetőség szerint kerüljük a hajformázó eszközöket – főként, ha mégis erre kerülne a sor, használjunk hővédőt! A megfelelő ápolás fontos, hiszen ezzel jelentősen növelhetjük a hajkiegészítők élettartamát! Rendszeresen ellenőrizzük a póthaj állapotát, különös tekintettel a rögzítési pontokra.